HALATLI VİNÇ TAMİR VE BAKIMI

Monoray halatlı vinçler 100kg ile 5 ton arasında kaldırma kapasitelerine sahiptiler. Trifaze (380volt) ve Monofaze (220volt) opsiyonları vardır. Alçak tavan uygulamalarında farklı modelleri ile çeşitlilik sağlarlar. Bazı modelleri halat klavuzlu iken bazılarında yivli tambur vardır ve halat üst üste sarabilir. Yer montajlı olan halatlı vinçler ırgat olarak da bilinir 10 ton veya daha fazla kapasiteye sahip olabilirler. Halatın üst üste sarması bir mebcuriyet değilse pek tercih edilmemelidir çünkü üst üste binen halatın ömrü çok daha kısa olacaktır. Genellikle kullanılan motorlar endüstride kolaylıkla bulunabilen tarzda olsalar da bazı ekonomik modellerin motorları farklıdır. Halatlı monoray vinçlerin özellikle üst seviye svicinin olması ve aktif olarak çalışıyor olması, halatının iyi durumda olması ve mümkünse aşırı yük svici ile korunması tavsiye edilir.

HALATLI VİNÇ 8

Kullanım yoğunluğuna, ortam koşullarına ve vincin yıpranmışlığına göre periyodik bakım 1 ay, 3ay, 6 ay veya 1 yıllık olarak yapılabilmektedir, bu süre aralığını belirlerken firma iş güvenliği uzmanınıza da danışarak yukarıda bahsedilen tehlikelerin risk analizi yapılıp, doğru periyodu tespit etmek ve kestirici bakımların yapılmasını sağlamak gerekir aynı anda eksiklerin tespit edilerek giderilmesi ve sonrasında da iş güvenliği kanunları gereği muayene işlemi ile belgelendirilmesi gerekmektedir.

HALATLI VİNÇ 5
HALATLI VİNÇ 6

VİNÇLERDE MOTOR SÜRÜCÜ VE ÖNEMİ

Vinçlerde kullanılan asenkron motorların hızları genellikle sabittir ve eğer panoda sürücü yok ise vinç ilk kalkış ve duruş esnasında sert hareket eder. Vinç panonuz eski bile olsa, modernize ederek motor sürücü kullanabilirsiniz. Motor sürücü ile yumuşak kalkış, yumuşak duruş, çift hızlı hale getirme, bir miktar hızlandırma veya istenilen seviyeye kadar yavaşlatma mümkündür. Motor sürücüler aynı zamanda mekanik olarak vincinizin, elektriksel olarak motorunuzun korunmasına da ciddi katkıda bulunmaktadır. Arızaları minimize ederek, konforlu,sessiz ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamaktadır.

EN SIK KARŞILAŞILAN HALATLI VİNÇ ARIZALARI VE ÇÖZÜMLERİ

PERİYODİK BAKIMDA YAPILANLAR

Menü