KÖPRÜLÜ VİNÇ 1

KÖPRÜLÜ VİNÇ TAMİR VE BAKIMI

Vinç tamiri ; Gezer köprülü vinç veya bir başka deyişle tavan vinci genellikle 5 veya 10 tonluk kaldırma kapasitelerine sahiptir, köprü açıklığı ve kapasiteye göre tek kirişli veya çift kirişli olarak tasarlanmıştır. Çoğunlukla yaklaşık 10 metre yükseklikte kullanılırlar ve çoğunluğu halatlı vinçler ile kullanılmaktadır. Köprülü vinçler üretim, depolama ve sevkiyat bölümlerinde kilit rol oynamaktadır, arızaları durumunda iş aksamaları yaratmaktadır. Arızaların yaratacağı iş kaybı veya iş kazası tehlikesinin minimuma indirilmesi amacıyla periyodik bakıma ihtiyaç duyarlar. İş güvenliği açısından bakım ve muayene yaptırma zorunluluğu vardır, bakımsız bırakıldıklarında kopmak üzere olan yıpranmış halat, civataları gevşemiş düşmek üzere olan motor veya parçalar ya da bitmiş bir fren balatası insan hayatını tehlikeye atabilmektedir, periyodik bakım ile olası arızaların önüne geçilerek yüksek vinç tamiri masrafı ve iş kaybını azaltmak da mümkündür.

VİNÇ TAMİRİ

VİNÇ TAMİRİ UZMANLIK GEREKTİRİR.

İŞİ UZMANINA BIRAKIN

Kullanım yoğunluğuna, ortam koşullarına ve vincin yıpranmışlığına göre periyodik bakım 1 ay, 3ay, 6 ay veya 1 yıllık olarak yapılabilmektedir, bu süre aralığını belirlerken firma iş güvenliği uzmanınıza da danışarak yukarıda bahsedilen tehlikelerin risk analizi yapılıp, doğru periyodu tespit etmek ve kestirici bakımların yapılmasını sağlamak gerekir aynı anda eksiklerin tespit edilerek giderilmesi ve sonrasında da iş güvenliği kanunları gereği muayene işlemi ile belgelendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca vinç tamiri işlemlerininde eksiksiz kayıt edilmesi de çok öenmlidir.

VİNÇLERDE MOTOR SÜRÜCÜ VE ÖNEMİ

Vinçlerde kullanılan asenkron motorların hızları genellikle sabittir ve eğer panoda sürücü yok ise vinç ilk kalkış ve duruş esnasında sert hareket eder. Vinç panonuz eski bile olsa, modernize ederek motor sürücü kullanabilirsiniz. Motor sürücü ile yumuşak kalkış, yumuşak duruş, çift hızlı hale getirme, bir miktar hızlandırma veya istenilen seviyeye kadar yavaşlatma mümkündür. Motor sürücüler aynı zamanda mekanik olarak vincinizin, elektriksel olarak motorunuzun korunmasına da ciddi katkıda bulunmaktadır. Arızaları minimize ederek, konforlu,sessiz ve güvenli bir çalışma ortamı sağlamaktadır.

EN SIK KARŞILAŞILAN KÖPRÜLÜ VİNÇ ARIZALARI VE ÇÖZÜMLERİ

PERİYODİK BAKIMDA YAPILANLAR

Menü